مزایای مادی حفظ قرآن

معمولاً وقتی از حفظ قرآن کریم صحبت می‌شود به تأثیرات چشمگیر معنوی این مهم در زندگی‌ انسان‌ها و احادیث و روایاتی که بر لزوم حفظ تأکید می‌کنند اشاره می‌شود اما نکته‌ای که مغفول واقع می‌شود این است که در بسیاری موارد وجود تشویق‎‌های مادی منجر به ایجاد انگیزه مضاعف به ویژه در بین نوجوانان و جوانان جهت روی آوردن به حفظ قرآن می‌شود که باید به آن هم در کنار ارزش‌های معنوی توجه کرد و ما در این مقاله به مزایای مادی حفظ قرآن می پردازیم :

 

1- اعطای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به حافظان قرآن :

یکی از این مزایا قانون اعطای مدرک کارشناسی و بالاتر به حافظان کل قرآن کریم به استناد مصوبه سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی است.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هر ساله یک دوره آزمون ‌ویژه برای حافظان کل قرآن کریم برگزار می‌کند و به قبول شدگان مدرک رسمی کارشناسی رشته علوم قرآن و حدیث اعطاء می‌کند و کسانی که قبلاً دارای این مدرک بوده‌اند و از این مزایا استفاده نکرده‌اند می‌توانند با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و ارائه رساله تحقیقی، مدرک رسمی کارشناسی ارشد در این رشته دریافت کنند.

2- تحصیل رایگان در دانشگاه ها و عضویت در بنیاد نخبگان :

تسهیلات در نظر گرفته شده جهت دانشجویان تنها محدود به این مورد نیست : بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، ارائه کمک‌هزینه تحصیلی دانشجویی در دانشگاه‌های غیردولتی، تخفیف شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، ادامه تحصیلات تکمیلی بدون کنکور، تشویق دانشجویان نخبه قرآنی، علمی و فرهنگی در دانشگاه علمی کاربردی و امتیازات به دانشجویان نمونه، شاهد و ایثارگر از دیگر مزایای در نظر گرفته شده جهت حافظان قرآن کریم در بخش آموزش عالی کشور است.

3-مزایای استخدامی در ادارات و نهاد‌های دولتی :

مزایای اداری استخدامی درجات یک تا پنج هنری به کارمندان، مزایای ارشدیت و ارتقا به کارمندان دولت، معافیت از دوره‌های آموزش عمومی فرهنگی و اجتماعی جهت کارکنان دولت، مزایای ارشدیت و ارتقا به نیروهای مسلح، نقل و انتقال معلمان و برخی مزایا به شاغلان وزارت نیرو از جمله مزایای در نظر گرفته شده جهت حافظان قرآن کریم در بخش استخدامی و مشاغل دولتی است.

4-بیمه فعالان قرآنی

5-مزایای مرخصی و تعیین محل خدمت سربازان

6-معافیت از شرکت در آزمون‌های تخصصی جهت تأسیس مؤسسه قرآنی یا عضویت در آن

7-اعطای مرخصی به زندانیان

8- ورود مستقیم به مرحله کشوری مسابقات قرآن نیز از جمله مزایایی است که در نظام جمهوری اسلامی به حافظان قرآن کریم تعلق گرفته است.

این موارد بخشی از مزایای مادی حفظ قرآن است ، زیرا با فعالیت در ارگان ها و نهاد ها و مراکز خصوصی ، بهره مندی های دیگری نیز برای حافظان قرآن منظور می گردد.

  • مواردی که ذکر شد تماماً دارای مصوبه و آیین نامه‌های اجرایی در مجلس شورای اسلامی و نهادهای دولتی کشور است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *