بسم الله الرحمن الرحیم

گام چهارم – پیش نیاز حفظ قرآن

مکان مناسب حفظ قرآن

در مورد مکان حفظ چند نکته کلی باید مد نظر قرار بگیرد.
اینکه درچه مکان هایی به حفظ بپردازیم که بیشترین بازده را داشته باشد خود مسئله در خور توجهی است و همچنین بررسی مکان هایی که بهتر است در آن مکان حفظ انجام ندهیم

بهترین مکان برای حفظ قران دارای شرایط زیر است:

در آن مکان آرامش داشته باشید

شلوغ و پر رفت و آمد نباشد محیط آرام و بی سروصدا از شرایط اولیه حفظ است. اگردر جایی هستید که تلویزیون یا رادیو روشن است، چند نفر با هم صحبت می کنند و یا سروصدای بچه ها بلند است، بهتر است برنامه حفظ را به وقت دیگری موکول کنید

نور مناسبی داشته باشد

هوای خوب و تازه داشته باشد

پر سر و صدا نباشد

یک فضای حد ممكن خالی از تزئينات مکان حفظ تا آنجا که ممکن است ساده باشد، زرق وبرق های اضافی، تصاویر متعدد و چیزهایی از این قبیل ممکن است حواس انسان را به جای دیگری معطوف کند. مثلاً، در مورد نماز، اگر دقت کرده باشید، بسیاری از چیزهایی که مکروه قلمداد شده است، عواملی هستند که تمرکز حواس نمازگزار را به هم می زنند. اینکه روبروی عکس، نماز خواندن مکروه است و یا مقابل درب باز، نماز نخوانید و نکاتی از این قبیل، که شاید یکی از فلسفه های مکروه بودن این موارد همان بر هم خوردن تمرکز حواس نمازگزار باشد، برای حفظ قرآن هم (حد اقل برای اینکه بهتر حفظ کنیم) باید تا آنجا که می شود عوامل بر هم زننده ی تمرکز را از بین برد تا حواس انسان فقط به یک موضوع، که همان حفظ قرآن است، معطوف باشد.

همچنین وقتی مکان مناسب حفظ، مشخص شد، آن مکان نباید تغییر کند، مگر در شرایطی که آن مکان دیگر محیط مناسبی برای حفظ نباشد، یا واقعا ًازآن خسته شده اید واحتیاج به یک تنوع دارید.

هر قدر مكاني كه حافظ براي فعاليت‌هاي مرتبط با حفظ (اعم از حفظ جديد، مرور، پرسش و …) اختصاص مي‌دهد، ساده‌تر و بي پيرايه‌تر باشد، به تمركز ذهنی و بازدهی بهتر كار او كمك ميیكند.

مکان هایی که برای حفظ مناسب نیستند؛ این هم به دو دسته تقسیم می شود:

اول: مکان هایی که از لحاظ معنوی برای حفظ شایسته نمی باشند و خوب نیست انسان در آن مکان ها به حفظ قرآن بپردازد که واضح است و نیاز به توضیح بیشتری ندارد. همچنین طهارت و پاکیزگی و غصبی نبودن مکان و همچنین لباس حافظ نیز می تواند یکی از عوامل موثرمعنوی، جهت موفقیت در حفظ قرآن باشد.

دوم: مکان هایی که تمرکز حواس انسان را به هم می زنند. بدیهی است در مکان های شلوغ، پر سر وصدا، سرد،  بیش از حد گرم و یا هر مکانی که به نحوی انسان را دچار مشکل کند و تمرکز حواس را به هم بزند، نمی توان به حفظ قرآن پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *