در این مقاله به بررسی قرآن مناسب حفظ می پردازیم.قرآنی که با آن حفظ میکنید بسیار مهم است و باید دارای ویژگی هایی باشد که اولا استاندارد و مورد تایید آزمون های معتبر حفظی باشد و دوما بتواند به شما کمک کند که تصویر صفحه بهتری داشته باشید و بتوانید براحتی از روی آن حفظ کنید.

این امر، در یادسپاری و یادآوری آیات و ارائه آنها مؤثر است. بدین منظور، از قرآنی استفاده کنید که آغاز هر صفحه آن با آغاز یک آیه، و پایان هر صفحه آن با پایان یک آیه، همراه باشد و از نظر رسم الخط، نوع خط، اندازه، رنگ و چاپ، هیچ گاه تغییر ننماید و ثابت و یکسان بماند.

اگر برای حفظ آیات از قرآنهای گوناگونی استفاده کنید، ممکن است دچار تشویش خاطر شوید؛ زیرا امکان دارد که آیه ای در انتهای صفحه ای از یک قرآن باشد و همین آیه در ابتدای صفحه ای از یک قرآن دیگر باشد؛ اما چنانچه همیشه و به طور مثال از قرآنهایی که با رسم الخط «عثمان طه» است استفاده نمایید، خواهید دانست که مثلاً آیه 110 سوره انعام در انتهای صفحه و آیه 111 سوره انعام در ابتدای صفحه قرار دارد.

🔰فقط از یک قرآنِ خاص و معیّن استفاده نمایید تا چشم و ذهنتان به آن عادت کند و با آن مأنوس شود و جای آیات قرآن، در ذهن و حافظه شما مشخص شود

🔰 دقت کنید که نه تنها رسم الخط عثمان طه باشد بلکه نسخه رسم الخط قدیمی عثمان طه باشد

🔰پانزده خطی باشد

🔰بدون حاشیه و تذهیب کاری باشد/ دارای کادر خلوت باشد( برگه‌ی گلاسه و براق نباشد)

🔰بدون ترجمه باشد
برای حفظ آیات، از قرآنی استفاده کنید که زیرِ آیات و یا روبه روی آنها معنی و ترجمه آیات را نداشته باشد؛ یعنی هم در صفحات سمت راست و زوج و هم در صفحات سمت چپ و فرد، فقط آیات و نوشته های قرآن باشد. ذکر این نکته و رعایت آن، بدین منظور است که تمرکز حواس شما، هنگام حفظ کردن قرآن، فقط بر خود آیات و نه چیز دیگری، معطوف و متوجه باشد.

🔰 اسم جلاله الله و رب آن ترجیحا رنگی نباشد

🔰 رنگ زمینه آن ملایم بوده که چشم شما را اذیت نکند باشد

🔰خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک نباشد: اندازه رقعی و یا وزیری

🔰قرآن سبک و قابل حمل را انتخاب کنید.
برای حفظ آیات قرآن، شایسته است همیشه قرآنی کوچک (نیم جیبی یا جیبی) را همراه خود داشته باشید تا با استفاده از آن، در فرصتهای خالی شده و به دست آمده در طول شبانه روز، به حفظ قرآن بپردازید. مثلاً با شخصی در ساعت 8 صبح قرار ملاقات می گذارید و وی در ساعت 15/8 در آنجا حاضر می شود. شما می توانید با استفاده از این قرآن کوچک، به مدت 15 دقیقه، به حفظ آیات قرآن بپردازید و از وقتِ به دست آمده، خوب بهره برداری کنید.

هنگام قرائت و حفظ قرآن، می توانید برای حرکت دادن چشم روی کلمات و آیاتِ موردنظر برای حفظ، از یک «مکان نما»ی کاغذی یا مقوایی کمک بگیرید. و نیز برای حفظ یک سطر یا یک آیه از قرآن، کاغذ یا مقوای سفیدی را روی سطرها یا آیات بعدی آن بگذارید تا چشمانتان به سوی آنها معطوف نگردد و ذهن و حواستان فقط متوجه سطر یا آیه موردنظر برای حفظ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.