بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم

«حَمَلَةُ القُرْآنِ هُمُ المَحْفُوفونَ بِرَحمَةِ اللهِ، المُلَبِّسونَ نُورَ اللهِ، المُعَلِّمونَ كَلامَ اللهِ مَنْ عاداهُم فَقَدْ عادَی اللهَ و مَنْ والاهُم فَقَدْ والَی اللهَ»

حافظان قرآن مشمول رحمت خدا، در بركنندگان نور خدا و آموزگاران كلام خدایند. كسی كه با آنان دوستی نماید باخدادوستی نموده است. (مستدرك الوسائل /ج۴/ص ۲۵۴)

بخش اول مراحل حفظ قرآن:

برای دستیابی به نتیجه بهتر در حفظ باید از تمام عواملی که به انجام آسان تر و قوی تر آن کمک میکند بهره مند شد. لازم است حافظ قدم به قدم طبق اصول و شیوه های صحیح آیات را بخاطر بسپارد تا آیات کلام وحی همیشه در ذهن بماند. طی مراحلی که در ادامه می آید دسترسی به این مقصد را سهل تر و حفظ را تقویت میکند:

۱.گوش دادن ترتیل:

اولین مرحله درین مسیر آشنایی مختصر و ابتدایی ذهن با آیات مورد نظر برای حفظ است. برای دستیابی به این منظور نوار با سی دی ترتیل آیات، بادقت و تمرکز روی همه ی کلمه ها و جمله ها چند بار شنیده میشود و همزمان با نگاه دقیق به قرآن ،با آن مطابقت میگردد. این کار موجب پیشگیری از اشتباهات احتمالی،اطمینان به صحت قرائت و ایجاد زمینه برای تقویت محفوظات میشود.

۲.تلاوت:

مرحله بعد خواندن آیات برنامه ریزی شده برای حفظ است. دراین بخش لازم است آن مقدار از آیات_مثلا یک صفحه_

چند مرتبه با دقت کامل به همه حرکات، حروف، کلمات، جملات و آیه ها از روی قرآن به شیوه ترتیل وبا صدای متوسط تلاوت شود. با انجام دو مرحله ی اول(گوش دادن دوره ترتیل و تلاوت با صدای متوسط)حافظه دیداری و شنیداری حافظ تقویت میگردد.

۳.ترجمه و مفاهیم:

گام سوم،فراگیری ترجمه آیه های مورد نظر است.آشنایی با مفهوم واژگان،لغات قرآن و فهم زبان آن یکی از ارکان فهم و نخستین و زمینه سازترین قدم برای دستیابی به تربیت قرآنی و تدبر در فرهنگ غنی این کلام ملکوتی است.

چنان که روان شناسان نیز معتقدند تصور معانی در ذهن عامل اصلی به کار افتادن حافظه است.آنان حفظ بدون درک معنی و مفهوم را مشکل تر و کم نتیجه تراز حفظ همراه با مفهوم دانسته،قابلیت نگهداری آن را نیز کمتر میدانند. به یاد داشته باشیم قرآنی که برای حفظ تهیه میشود باید بدون ترجمه باشد و برای فراگیری ترجمه و مفاهیم باید از قرآن دیگری که البته خط آن مطابق قرآن حفظ باشد،استفاده کرد؛ زیرا وجود ترجمه درمتن قرآن،هنگام حفظ موجب پراکندگی حواس میشود و حافظه ی تصویری را در تصویر برداری کامل از صفحه و آیات دچار مشکل میکند.

درکنار ترجمه،مطالعه ی تفسیر و درک معانی باطنی آیات،پیمودن این مسیر الهی را برای حافظ جذاب تر و شیرین تر مینماید وزمینه عمل به مضامین عالی آن را فراهم میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *